Kazimierz Karasiewicz
Patron naszej szkoły urodził się 23 lutego 1862 roku w Słomowie Wielkopolskim. Jego ojciec był długoletnim burmistrzem we Lwówku Wielkopolskim. Po ukończeniu szkoły podstawowej we Lwówku Kazimierz Karasiewicz podjął naukę w gimnazjum w Poznaniu. Następnie studiował medycynę we Wrocławiu i Lipsku. W dniu 18.06.1887 r. uzyskał dyplom ukończenia studiów medycznych. Pierwszą praktyką lekarską odbył w Kościanie, a w 1888 roku przeniósł się do Tucholi. Pracując w Tucholi doskonalił się dalej zawodowo i w 1894 roku uzyskał w Królewcu dyplom doktora medycyny. Poza pracą lekarską w Tucholi i okolicy działał również na niwie politycznej, gospodarczej, społecznej i oświatowej. W 1904 roku założył Spółkę Ziemską w Tucholi i przez wiele lat wchodził w skład jej zarządu. W dniu 24 XI 1908 roku doktor Kazimierz Karasiewicz został ponownie wyróżniony jako prezes do Patronatu Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych. Z jego inicjatywy powstała w 1909 roku Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa Rolnik w Tucholi. Rada nadzorcza spółdzielni obrała go prezesem na wiele lat. Oprócz tego był założycielem jeszcze wielu innych organizacji i towarzystw jak:
- Towarzystwa Gimnastycznego Sokół,
- Towarzystwa Przemysłowego,
- Preparandy Polskiej w Tucholi,
- Koła Śpiewaczego,
- Towarzystwa Czytelni Ludowych / 1905 r./,
- Towarzystwa Polek /1909 r. /,
- Banku Ludowego,
- Gazety Chojnickiej w Chojnicach.
Doktor Karasiewicz działał również w radzie miejskiej i sejmiku powiatowym w Tucholi. Pełnił funkcję delegata Pomorza i członka Naczelnej Rady Ludowej oraz kierował Urzędem Osadniczym. Należał również do konspiracji przygotowującej powstanie oraz prowadził szeroką, patriotyczną akcją odczytową. Uświadamiał chłopów i pomagał im w zakładaniu spółdzielni i organizacji. Za tę działalność Niemcy wytoczyli mu proces polityczny. Nasz patron zasłynął także jako krzewiciel polskości na ziemi borowiackiej. W trudnym okresie zaborów prowadził tajne nauczanie języka polskiego, historiii literatury polskiej. Pasjonował się krajoznawstwem, turystyką i etnografią Borów Tucholskich. Zasłynął jako autor pierwszego Przewodnika po Borach Tucholskich. Doktor Karasiewicz pracował w Tucholi nieprzerwanie przez 31 lat aż do roku 1919. Ostatnie lata swego życia spędził w Poznaniu i Pobiedziskach, gdzie zmarł 25 X 1926 r. Pochowany został w Tucholi, w ukochanej ziemi borowiackiej w dniu 30 października 1926 roku.
Prace doktora Kazimierza Karasiewicza:
- Karasiewicz K: Bory Tucholskie. Warszawa – Poznań – Kraków: Nakładem Polskiego Towarzystwa Księgarń Kolejowych. Ruch S.A. 1926.
- Karasiewicz K: Co należy czynić, ażeby na stare lata dostać rent. Grudziądz: Czcionkami W. Kulerskiego 1900.
- Karasiewicz K: Jak się mają zachować ziemianie wobec Ziemskich Kas Chorych. Poznań: czcionkami Drukarni Dziennika Poznańskiego.
- Karasiewicz K: Kościoły w Borach Tucholskich. Mestwin 1926 nr 8.
- Karasiewicz K: Mały przewodnik dla chorych. Poznań: Okręgowy Urząd Osadniczy.
- Karasiewicz K: Nasze Spółki Parcelacyjne. Poznań: Czcionkami Drukarni Dziennika Poznańskiego 1908.
- Karasiewicz K: Przewodnik po Borach Tucholskich z 7 mapami. Warszawa: Polskie Towarzystwo Krajoznawcze Księgarń Kolejowych 1922.
- Karasiewicz K: Przewodnik dla spółek ziemskich.
- Karasiewicz K: Bory Tucholskie i krótka historia Pomorza. Toruń: Wydawnictwo Gazety Toruńskiej 1926. (książka).
- Karasiewicz K: Broszura pt.: Urząd Osadniczy – 1926